
Rusija je izvela test interkontinentalne balističke rakete – koji po svemu sudeći nije uspio – otprilike u vrijeme kada je predsjednik Joe Biden bio u Ukrajini u ponedjeljak, javlja CNN pozivajući se na dvojicu američkih dužnosnika upoznatih s tim slučajem. Štoviše, Rusija je unaprijed obavijestila Sjedinjene Države o lansiranju, rekao je jedan dužnosnik. Drugi je rekao da to testiranje ne predstavlja rizik za Sjedinjene Države i da SAD ne gleda na njega kao na eskalaciju napetosti.
Čini se da test rakete SARMAT – na Zapadu zvane Sotona 2, a sposobne nositi više vrsta nuklearnih bojevih glava – nije uspio, rekli su dužnosnici. SARMAT je već ranije bio uspješno testiran i – da je ovaj test uspio – američki dužnosnici vjeruju da bi ruski predsjednik Vladimir Putin to istaknuo u svom govoru o stanju nacije u utorak koji je trajao sat i 45 minuta.
On je, međutim, službeno izjavio da će Rusija suspendirati sudjelovanje njegove zemlje u Novom ugovoru START o smanjenju nuklearnog naoružanja sa Sjedinjenim Državama, ugrožavajući posljednji preostali pakt koji regulira dva najveća svjetska nuklearna arsenala.
CNN je prvobitno izvijestio da je navodni test izveden dok je Biden bio u Ukrajini na temelju informacija svojih izvora. Nakon što je ova priča prvi put objavljena, jedan od dužnosnika rekao je da se test dogodio neposredno prije nego što je Biden bio u zemlji. Drugi izvor rekao je CNN-u da je test bio u ponedjeljak, ali nije naveo konkretnije vrijeme. Vrijeme testiranjha sugerira da su SAD i Rusija ranije ovog tjedna komunicirale kroz nekoliko različitih kanala u svrhu dekonflikcije. Američki dužnosnici također su obavijestili Ruse u nedjelju navečer, nekoliko sati prije Bidenova posjeta Kijevu, da će predsjednik putovati u glavni grad Ukrajine, rekao je u ponedjeljak savjetnik za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan.
Raketa SARMAT je prvi put predstavljena 2016. godine i za nju su ruski državni mediji rekli da ima domet veći od 11.000 kilometara. Projektil može nositi bojevu glavu tešku 100 tona. Uspješno je testirana u travnju prošle godine. U to su vrijeme zapadni stručnjaci to ocijenili kao “zveckanje nuklearnim oružjem” i smatrali su ga pokušajem da se skrene pažnja s ruskih vojnih neuspjeha, poput potapanja zapovjednog vojnog broda “Moskva” u Crnom moru. Tadašnji tajnik Pentagona John Kirby nazvao je test iz 2022. “rutinskim” koji “nije bio iznenađenje”. Nije ga se smatralo prijetnjom Sjedinjenim Državama ili njihovim saveznicima.”
Source: slobodnadalmacija.hr